Follow @GTesarska
Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Pri uvažovaní nad výstavbou nového domu, sa budúci majitelia často rozhodujú nad druhom výstavby a použitým materiálom. Pri súčasných stavebných trendoch je často porovnávaná aj oceľová konštrukcia domu s drevenou.

Oceľ je často vnímaná ako materiál, ktorý dáva pocit sily a trvácnosti. Výskum a nezávislé štúdie však dokazujú opak a to, že drevostavby majú niekoľko výhod oproti tým, pri ktorých výstavbe je použitá oceľ.

Drevostavby majú dlhšiu životnosť ako oceľové konštrukcie. „Potenie sa“ oceli spôsobuje prienik vlhkosti do oceľových spojov ako aj samotnej izolácie. To vytvára podmienky pre rast plesní, čo vedie ku korózii a hrdzaveniu, a tým následne skráteniu životnosti celej stavby. Drevená konštrukcia budovy postavená zo stavebného dreva zo správnou vlhkosťou sa nedeformuje a zostáva rozmerovo stabilná.

Na výrobu oceľového profilu je potrebné až deväťkrát viac energie v porovnaní s dreveným profilom potrebným na výstavbu steny domu. Drevo je prirodzene účinnejší izolant ako oceľ, čím je možné znížiť náklady na vykurovanie a chladenie o 30 až 50 %. Oceľ na druhej strane má výbornú tepelnú vodivosť, čím vytvára dobré podmienky pre prenos tepla a chladu, a tým aj zhoršuje izolačné vlastnosti stavby.

Drevo je takisto bezpečnejšie pri požiari. Hoci to znie neuveriteľne, je to úplná pravda. Drevo si zachováva svoju pevnosť konštrukcie pri teplotách vyšších ako 1093 °C, zatiaľ čo oceľ stratí 80 % svojej pevnosti už pri 534 °C. Počas toho ako sa oceľ pri požiari roztavuje, dochádza k jej ohýbaniu a krúteniu. Podľa skúseností ako aj vývoja samotných požiarov, je ťažké ako aj pomerne nebezpečné pre požiarnikov zastaviť požiar oceľovej budovy a pre ľudí uniknúť z nej. Aj keď po požiari môže konštrukcia budovy vyvolať dojem, že je neporušená, nie je možné s istotou určiť jej zostávajúcu silu a pevnosť. Všetky oceľové konštrukcie preto musia byť zbúrané, skôr ako by mohli byť opravené tak ako drevené konštrukcie.

Je preto dobré pri rozhodovaní sa o druhu materiálu použitého na výstavbu nového domu brať do úvahy nielen všetky fakty, ale aj celkový výsledok. Aj toto je dôvod, prečo sú uprednostňované drevostavby, ako forma výstavby rodinných domov, čoraz väčším počtom ich budúcich majiteľov.


Galéria:


Video:

SKÚSENOSTI NAŠICH KLIENTOV

 • Moje skúsenosti s Prvou tesárskou sú len pozitívne. Otvorená komunikácia, bezproblémové zmeny v projekte. Kvalitné remeselné prevedenie. Na návrhu detailov bolo vidieť dlhodobé skúsenosti.

  Jediné čo ma mrzí, že som si nedal postaviť dom na kľúč


  S pozdravom Matúš Repašský

  Matúš Repašský
  Drevostavba - Uzávretá hrubá stavba, Dúbravka

 • Nájsť stavebnú firmu ktorá by realizovala stavebné práce precízne, odborne a dôsledne bez toho aby sme museli na pracovníkov neustále dohliadať nebolo jednoduché. Spoločnosť prvá tesárska splnila tieto naše očakávania.

  Odborné znalosti pri návrhu rekonštrukcie našej fasády a motivácia pracovníkov, ich skúsenosti sa prejavili v perfektne odvedenej práci.

  Výrok známych ktorí nás prišli po rekonštrukcii fasády navštíviť :
  "Konečne vyzerá Váš dom ako poriadny dom"
  výstižne hodnotí kvalitu práce.

  Roderik Mihel
  Fasáda, Hainburg

 • " Firma Gonda-Prvá tesárska " pre nás vyhotovila, dodala a skompletizovala strechu na rekreačnej chate.
  Už pri posudzovaní projektu, objednávaní prác sme sa stretli s ochotou, priateľskou atmosférou a so snahou nájsť čo najoptimálnejšie riešenie.
  Práce prebiehali v zmysle dohodnutých termínov a v požadovanej kvalite. Osobitne oceňujeme zmysel pre presnosť, detail, estetiku. Pri všetkých prácach bolo vidieť znalosť a remeselnú zručnosť všetkých zúčastnených.
  S výsledným dielom sme veľmi spokojní a pozitívne ho hodnotia i všetky návštevy a okoloidúci."

  Ing. Martin Gajdoš, Bratislava

  Martin Gajdoš
  Strecha, Rovinka

 • Gonda-Prvá tesárska nám postavila montovaný rodinný dom - bungalow v r.2009. Stavba bola "na kľúč" včetne betónových základov.
  Tohto dodávateľa sme si vybrali z viacerých ponúk na základe celkového dojmu, ceny a niekoľkých referenčných stavieb, ktoré sme navštívili. Stavba domu prebehla hladko, v apríli sa prvýkrát zakoplo do zeme a v septembri sme sa nasťahovali. Ocenil som najmä
  o možnosť nahliadnúť do dielenskej výroby panelov domu
  o flexibilitu pri plánovaní a pri požiadavkách na menšie zmeny počas výstavby
  o dodržanie harmonogramu prác, technológií a cien.
  o profesionálne zdatných remeselníkov aj subdodávateľov (obklady, voda, elektro...)
  o priebežnú komunikáciu s klientom
  Počas siedmych rokov bývania sa v dome neobjavili žiadne skryté vady a tak sme radi, že sme sa rozhodli pre montovaný dom a pre tohto dodávateľa.

  Juraj Danciger
  24.11.2016 Bratislava

  Juraj Danciger
  Bungalov, Bratislava

KONTAKTUJTE NÁS

GONDA - PRVÁ TESÁRSKA, s.r.o.
Javorová 7, Bratislava 811 04, Slovensko

tel: 02/54 65 13 74, 75
fax: 02/54 65 13 74
e-mail: info@prvatesarska.sk

logo paticka